کد خبر: 1729363/43

زمان: 11:50  
1399/10/15

بازدید: 13,605

با اعلام مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال ایران بیش از هفت میلیون یورو به عنوان مطالباتش دست فیفا دارد اما به دلیل تحریم ها نمی تواند این پول را بگیرد.

به گزارش”ورزش سه” فدراسیون فوتبال اینروزها با چالش بزرگ پرداخت بدهی اش با شرکت شستا مواجه است. مبلغی که شستا معتقد است با توجه به افزایش قیمت یورو و دلار باید به قیمت روز و بیش از شصت میلیارد تومان از سوی فدراسیون پرداخت شود.

در همین رابطه صفی الله فغان‌پور مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال در یک برنامه تلویزیونی گفت:” چیزی بیش از هفت میلیون یورو در فیفا که این پول مربوط به باشگاه ها نیست. تعهدات مربوط به باشگاه را سازمان لیگ انجام می دهد فدراسیون فوتبال تعهدی ندارد. فیفا هر مرحله ای پولی را به فدراسیون ها اختصاص می دهد مثلا برای کرونا پولی را به فدراسیون ها داد و به همین خاطر است که گاهی بین اعداد مطالبات از فیفا تناقض به وجود می آید

تحریم ها و پول فدراسیون
بارها شنیدند بحث تحریم هاست. این سوال هست مگر تحریم تازه به وجود آمد؟ چه شد که فدراسیون فوتبال بحث تحریم می کند. ما در گذشته مربیانی داشتیم از جمله کی روش که از طریق فیفا حقوقشان را پرداخت می کردیم. در خصوص پرداختی های آقای ویلموتس دو تا نامه هست .یکی نامه ای که دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشتند با این شرح که:به دلیل قوانین جدید تحریم ها بانک های ما امکان هیچگونه پرداختی جدیدی به حساب سفارت جمهوری اسلامی در مالزی را ندارند. این نامه در 15 ژانویه 2020 به دست ما رسیده است. همچنین دبیرکل فیفا هم نامه مشابهی را نوشته است با این مضمون:”با توجه به تحریم های بین المللی ارائه شده علیه ایران تمام شرکای مالی فیفا هرگونه پرداخت به ایران را متوقف کردند که شامل پرداخت های مستقیم ، غیر مستقیم و نقدی می باشد.” بانک های دنیا مراودات مالی خودشان را قطع کردند درست در زمانی که باید مطالبات ویلموتس را پرداخت می کردیم. در این مدت ما بیش از ده نامه زدیم که این دو نامه به عنوان پاسخ داده شده است.

حقوق اسکوچیچ
الان هم باز همین مشکل را برای پرداخت حقوق اسکوچیچ داریم. در همین ارتباط نامه زدیم که دستمزد ایشان هم پرداخت شود. بحث این است که با توجه به نامه های رسمی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا امکان جا به جایی پرداخت پول نیست. 

 

ماجرای شستا
5 ماه حقوق ویلموتس را پرداخت نکرده بودیم و این پول را زمانی تامین کردیم که یورو 12500 تومان بود و مبلغ 25 میلیارد تومان می شد اما شستا الان می گوید با توجه به افزایش قیمت یورو باید 62 میلیارد تومان پرداخت کنیم. موضوع مهم این است که در همان مقطع نیز دو مطلب و توافق شفاهی بین طرفین وجود داشت. قرار بود ما مطالباتمان را از فیفا دریافت کنیم و به شستا بدهیم . مکاتباتی بین فدراسیون فوتبال ، وزرای ورزش و تعاون و شستا و بانک مرکزی انجام شد و الان هم موجود است که ما بعد از دریافت مطالباتمان پرداخت کنیم. موضوع توافق مهم بعدی این بود که به طور ریالی پرداخت کنیم. به همین خاطر بصورت اقساط شروع به واریز برای شستا کردیم. شستا این اقساط را براساس توافق شفاعی که داشتیم پذیرفت و قبول کرد چون پول را پس ندادند. مثل ماجرای خود ویلموتس است. او می گوید من قبل از بازی عراق تقاضای فسخ دادم اما ما با او مذاکره کردیم و روی نیمکت نشست و این یعنی پذیرفته است که ادامه بدهد.

 

 

ساختمان فدراسیون فوتبال؟
براساس حکمی که صادر شد ساختمان فدراسیون فوتبال در کارشناسی 68 میلیارد تومان قیمت گذاری شد که ما اعتراض کردیم اما باید صدمیلیون تومان هزینه کارشناسی می دادیم  که نشد و همان مبلغ ماند. تقاضای فرجام خواهی کرده ایم و چیزی در حدود پانصدمیلیون تومان باید برای فرجام خواهی بدهیم که معلوم نیست توانایی پرداختش را  داشته باشیم.