به گزارش “ورزش سه”، تا به اینجای کار درفاز حمله گل گهر سیرجان و سپاهان بهترین بوده اند. هر دو تیم 14 گل زده اند. البته سپاهان یک بازی کمتر انجام داده است و شاید بتوان گفت خط حمله سپاهان بهتر از گل گهر عمل کرده است. نکته جالب توجه اینکه معدل گل زده هیچ یک از تیم های حاضر در لیگ برتر در هر بازی به عدد 2 نرسیده است. به نظر می رسد این در گل گهر و سپاهان به خاطر از دست دادن موقعیت ها باشد. با این حال نمی شود کتمان کرد فوتبال دفاعی و انتقال دفاع به حمله بیشتر از فوتبال تهاجمی و بازی ترکیبی در لیگ برتر طرفدار دارد و جسارت و شهامت تیم ها در ارایه بازی تهاجمی به نسبت سال های دور کم شده است. این شاید یکی از تاثیرات حضور کارلوس کی روش در تیم ملی و بازی با شیوه 1-3-2-4 باشد و اینکه به موفقیت های خوبی که با این شیوه از بازی دست یافت. البته او در برابر تیم های بزرگ دنیا چاره ای جز بازی با این شیوه نداشت در حالی که در لیگ برتر سطح تیم ها به هم نزدیک است و نیازی به بازی با این شیوه نیست. 

 

نه گل گهر سیرجان در صدر است و نه سپاهان؛ این درس خوبی برای هر دو تیم است که علاوه بر عملکرد خوب در فاز حمله برای قهرمان شدن نیاز به دفاع تیمی خوب هم دارند. به خصوص که سپاهان در جدول دریافت بیشترین گل دریافتی در رده سوم قرار دارد. 

 

 

سومین تیم در فاز حمله تیم صنعت نفت آبادان با هدایت سیروس پورموسوی است. مربی که پیش تر در کنار عبدالله ویسی و در استقلال خوزستان با شیوه بازی کارلوس کی روش قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند اما درعالم مربیگری هم در تیم ملی جوانان و هم در تیم صنعت نفت آبادان نشان داده است که بازی با شیوه 2-4-4 و بازی تهاجمی با شیوه ترکیبی را دوست دارد. به واقع در تیم صنعت نفت آبادان هافبک ها نقش عمده ای در شکل گیری حمله دارند واینطور نیست مدام با پاس های بلند دو مدافع میانی یا دو مدافع کناری از بازی خارج شوند. 

 

صنعت نفت آبادان هم اکنون یکی از تیم های بالانشین جدول به حساب می آید و بدون شک هر تیمی هم جای صنعت نفت بود وقتی در این موقعیت قرار می گرفت دوست می داشت که چالش قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند. 

 

 

کمترین گل ها را تیم های مس – ماشین سازی و سایپا زده اند؛ بدون شک این آمار قابل بهبود است اگر یک نگرش مهم تغییر کند. اینکه موفقیت در فوتبال تهاجمی نهفته است. نه فوتبال دفاعی. البته سایپا در سبک بازی در هفته های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. تساوی های متعدد سایپا در یکی دو فصل اخیر تنها موجب چالش حضور در لیگ برتر شده است در حالی که فرار از این نگاه هم می تواند خیال سایپا را از حضور در بازی های لیگ برتر راحت کند و هم این تیم را به رده های بالای جدول برساند؛ اما از مس که اولین فصل حضور در لیگ برتر را تجربه می کند فعلا انتظاری بیش از این نیست. بایدبه این تیم فرصت داد که با گذشت زمان با فضای بازی در لیگ برتر آشنا شود. نتیجه گرایی هم شاید یکی از دلایل محتاط شدن این تیم بوده باشد. و ماشین سازی… تیمی که درفاز دریافت گل هم در رتبه نخست قرار دارد. شهر خودرو با 12 گل خورده و سپاهان با 11 گل خورده بیشترین دریافت گل را بعد از ماشین سازی داشته اند. با توجه به حضور سپاهان دراین جدول باید گفت ارایه بازی تهاجمی موجب دریافت گل های متعدد شده است. اما تیمی که فوتبال تهاجمی بازی می کند باید به یک موضوع مهم توجه کند. اینکه بعد از – از دست دادن توپ در حمله باید تبدیل به تیم مدافع شود. در این تیم ها نمی شود تنها دروازه بان و مدافع را نقد کرد به این دلیل که در فوتبال امروز دروازه بان اولین مهاجم و سانتر فوروارد اولین مدافع است. یعنی حمله تیمی و دفاع تیمی. 

 

کمترین گل های خورده را تیم های مدعی قهرمانی داشته اند. پرسپولیس – استقلال – فولاد و تراکتور. در نهایت باید به این نکته مهم اشاره کرد؛ عملکرد متوازن در فاز تهاجمی و دفاعی موجب قهرمانی می شود. کمتر اتفاق افتاده تیمی که بهترین است در فاز تهاجمی یا بهترین است در فاز دفاعی قهرمان لیگ برتر شود؛ تیمی قهرمان شده که در هر دو فاز به طور نسبی خوب بوده است. نمونه اش استقلال فصل گذشته با 55 گل زده بهترین تیم در فاز تهاجمی بود اما قهرمان نشد. 

*بیشترین گل زده 
1-گل گهر سیرجان – 14 گل زده 
2-سپاهان – 14 گل زده 
3-صنعت نفت – 10 گل زده 

*کمترین گل زده 
1-مس رفسنجان – 4 گل زده 
2-ماشین سازی – 5 گل زده 
3-سایپا – 5 گل زده 

*بیشترین دریافت گل 
1-ماشین سازی – 15 گل خورده 
2-شهر خودرو – 12 گل خورده 
3-سپاهان – 11 گل خورده 

*کمترین دریافت گل 
1-پرسپولیس – 2 گل خورده 
2-استقلال – 4 گل خورده 
3-فولاد و تراکتور – 5 گل خورده