به گزارش “ورزش سه”، در نیمه نخست دیدار حساس و جنجالی استقلال و گل گهر اتفاقات ویژه ای رخ داد که از جمله آن می توان به اعلام 2 خطای پنالتی به سود استقلال اشاره کرد.

خطاهایی که علیرضا حقیقی بر روی ارسلان مطهری و وریا غفوری مرتکب شد و محمدرضا اکبریان نیز در نیمه نخست 2 پنالتی به سود آبی پوشان اعلام کرد. پنالتی هایی که با اعتراض شدید امیر قلعه نویی و کادرفنی گل گهر همراه بود.

 

در نیمه دوم اکبریان نیز یک خطای پنالتی به سود سیرجانی ها اعلام کرد. بی احتیاطی محمد دانشگر درون محوطه جریمه و خطای او روی محسن کریمی سبب شد تا اکبریان یک پنالتی نیز به سود گل گهر اعلام کند.

در این میان، کارشناسان داوری نیز ضمن تأیید تصمیم های اکبریان، اعتقاد داشتند که او می توانست روی پنالتی دوم، علیرضا حقیقی را از زمین مسابقه اخراج کند. در زیر نظرات کارشناسان داوری را مرور می کنیم:

 

پنالتی اول استقلال: خطای حقیقی روی ارسلان مطهری (ویدیو)

حسین عسگری: روی پنالتی اول داور حدود 35 متر با صحنه فاصله داشت اما کمک پشت دروازه به او کمک کرد.

نوذر رودنیل: پنالتی که در دقیقه ۵ به سود استقلال اعلام شد کاملا درست بود. دروازه‌بان گل‌گهر هنگامی که قصد داشت مهاجم استقلال را دریبل کند به دلیل اشتباه فردی توپ را از دست داد و برخوردی صورت گرفت که خطا بود. داور به درستی به علی‌رضا حقیقی کارت زرد نشان داد چرا که طبق قوانین جدید داوری اگر دست بازیکن را گرفته و یا او را هل داده بود باید اخراج می‌شد.

نادر جعفری: پنالتی استقلال درست بود و اکبریان به درستی به سود آبی پوشان اعلام خطای پنالتی کرد.

سعید مظفری زاده: حرکت علیرضا حقیقی بر روی ارسلان مطهری خطای پنالتی بود و تصمیم داور کاملا درست بود.

نوید مظفری: خطای دروازه بان گل گهر کاملا مشهود است و اعلام ضربه پنالتی تصمیم درستی بود. کارت زرد به حقیقی نیز کافی بود.

 

رسول فروغی: جدال حقیقی و مطهری بر سر تصاحب توپ است، پنالتی درست است. این صحنه تمام آیتم های مدنظر را دارد ولی کارت زرد برای دروازه بان گل گهر کافی است.

حسن نوشه ور: تصمیم داور مبنی بر اعلام پنالتی و یک کارت زرد برای علیرضا حقیقی درست بود.

 

 

پنالتی دوم استقلال: خطای حقیقی روی وریا غفوری (ویدیو)

حسین عسگری: صحنه پنالتی دوم برای استقلال هم بوی اخطار می‌داد. در این صحنه اگر داور به علیرضا حقیقی کارت می‌داد باید اخراج می‌شد. غیر از اینکه استقلال موقعیت حمله خوبی داشت، نوع خطای او بی ‌پروا بود. اگر داور از کارت زرد هم استفاده می ‌کرد اتفاقی نمی‌ افتاد و تصمیم او زیر سؤال نمی ‌رفت ولی شاید به خاطر بحث مدیریت و همچنین فشار بازی این تصمیم را گرفت.

نوذر رودنیل: پنالتی دوم نیز که به سود استقلال گرفته‌ شد درست بود زیرا دروازه‌بان گل‌ گهر مرتکب خطا شد و داور تصمیم درستی گرفت. خطای دومی که حقیقی انجام داد مستحقق‌ کارت نبود و به همین از سوی داور جریمه فردی نشد.

نادر جعفری: پنالتی دوم استقلال درست بود، البته‌ داور مسابقه می ‌توانست با توجه به نوع خطا و بی ‌پروایی حقیقی، اخطار دوم را به او بدهد و حقیقی را از زمین اخراج کند.
سعید مظفری زاده: تصمیم داور پشت دروازه روی این صحنه نیز درست بود و پنالتی به درستی اعلام شد.

نوید مظفری:در این صحنه تصمیم تیم داوری اشتباه بود. دروازه بان گل گهر خطایی انجام نمی دهد. بازیکن استقلال قبل از اینکه به دروازه بان برسد، خودش را پرتاب می کند و قبل از اینکه وریا غفوری به حقیقی برسد، اصطلاحا می پرد و خطای پنالتی اعلام شده به سود استقلال اشتباه بود.

رسول فروغی: صحنه ای که روی وریا غفوری خطا انجام شد نیز یک جدال بر سر تصاحب توپ بود و یک شرایط آشکار گلزنی برای استقلال بدست آمد و بخاطر اینکه آخرین نفری که از دروازه بیرون می آید، دروازه بان است و پشت سر او کسی نیست، پنالتی صحیح است و داور باید یک کارت زرد به حقیقی نشان می داد که در این صورت او از زمین مسابقه اخراج می شد.

حسن نوشه ور: پنالتی استقلال درست بود ولی فیفا در اصلاح قانون جدید از داوران خواسته طبق دستورالعمل جدید، جرائم شخصی هنگام پنالتی را کاهش بدهند. یعنی اگر خطایی قبلا پنالتی اخراج داشته، حالا پنالتی اخطار دارد و خطایی که جریمه اش پنالتی اخطار بوده، حالا همان اعلام پنالتی کافی است. داور روی خطای دوم از دادن اخطار به او خودداری کرد، درست بود.

 

 

پنالتی گل گهر: خطای دانشگر روی کریمی (ویدیو)

حسین عسگری: در نیمه دوم هم پنالتی گل ‌گهر به درستی اعلام شد.

نوذر رودنیل: در نیمه دوم خطای مدافعان استقلال روی بازیکن گل‌گهر به‌درستی توسط داور تشخیص داده شد و پنالتی گرفته شده، صحیح بود.

نادر جعفری: صحنه های تلویزیونی نشان داد تصمیم داور برای اعلام پنالتی برای گل گهر درست بودو کارت‌های داده شده و پنالتی‌های اعلام شده هم کاملاً درست بود.

نوید مظفری: خطای بازیکن استقلال در این لحظه کاملا واضح است. دانشگر پای بازیکن مقابل را می زند و تصمیم داور برای اعلام ضربه پنالتی صحیح است.

رسول فروغی: در این صحنه محمد دانشگر مرتکب بی احتیاطی می شود و بجای زدن توپ، بازیکن حریف را می زند. این صحنه یک خطای پنالتی به سود گل گهر است و اخطاری ندارد.

حسن نوشه ور: مدافع استقلال خطایی که مرتکب شد، جریمه اش پنالتی بود و داور به درستی آن را اعلام کرد.