کد خبر: 1729956/42

زمان: 23:39  
1399/10/17

بازدید: 35,223

پرونده میزبانی مشترک جام جهانی به جریان افتاد؛

ایده برگزاری برخی بازی های جام جهانی 2022 در کشورهای همسایه قطر دوباره در حال شکل گیری است.

 

به گزارش “ورزش سه”، حل شدن اختلافات منطقه ای سه ساله بین قطر، میزبان مسابقات جام جهانی 2022 و عربستان، فرصت های جدیدی را برای اولین تورنمنت خاورمیانه ایجاد کرده و مورد استقبال فیفا قرار گرفته است. عربستان روز سه شنبه در اجلاس سران اعلام کرد به توافق جدیدی برای پایان دادن به منازعات بین ریاض و قطر که از اواسط سال 2017 آغاز شده، دست یافته اند.

 

اختلافات شدید باعث شد عربستان، امارات، بحرین و مصر، کشور قطر را تحریم کنند و بدین ترتیب برنامه برگزاری برخی از بازی های جام جهانی 2022 در کشورهای همسایه قطر منتفی شود، اما حالا دوباره احتمال رخ دادن این اتفاق وجود دارد.

 

جانی اینفانتینو، ایده برگزاری جام جهانی 48 تیمی در سراسر منطقه را مطرح کرده و در جریان یک مطالعه، امکان سنجی احتمال برگزاری بازی ها در بحرین، کویت، عمان، عربستان و امارات بررسی شد. آنها به این نتیجه رسیدند برگزاری مشترک مسابقات به خاتمه تحریم و رفع محدودیت های پروازی بستگی دارد و البته پرونده این ایده در ماه می سال 2019 بسته اعلام شد.

 

 

اما اینفانتینو روز چهارشنبه بیانیه ای صادر کرده، از حل مشکلات در نشست شورای همکاری خلیج فارس استقبال کرده و آن را گامی بسیار مثبت برای منطقه در مسیر آشتی اعلام کرد. او گفت: “فوتبال در طول این بحران نشان داد بستر بی نظیری برای دوستی مردم در خلیج فارس است و من مطمئن هستم که این ورزش در آینده نزدیک به اتحاد منطقه ادامه خواهد داد. این اولین جام جهانی فیفا در خاورمیانه و جهان عرب است و می تواند فرصتی بی نظیر برای کل منطقه در مسیر اتحاد و درخشش در صحنه جهانی لقب گیرد.”

 

اگرچه هنوز هیچ اقدامی برای فعال سازی مجدد ایده جام جهانی در کشورهای خلیج فارس انجام نشده، اما عادی سازی روابط در منطقه می تواند تاثیر زیادی در اجرای این برنامه در دسامبر 2022 داشته باشد. با پایان تحریم پرواز و محدودیت های اقتصادی، طرفداران از سراسر منطقه آسان تر می توانند راهی دوحه شوند. قطر هتل های محدودی دارد، بنابراین هواداران دیگر کشورها به عنوان مثال می توانند اوقات تعطیلات خود را در دبی گذرانده و برای مسابقات به قطر سفر کنند. البته به نظر می رسد قطر علاقه ای به صدور مجوز برگزاری برخی بازی ها در کشورهای همسایه نداشته و تنها شاید در خصوص برخی اردوها و مسابقات دوستانه چنین اتفاق رخ دهد.