به گزارش ورزش سه؛ شیخ دیاباته، مهاجم گلزن تیم استقلال به علت مصدومیتی که از ناحیه دوقلوی پا برایش پیش آمد، مدت زیادی از ترکیب استقلال دور ماند. او پس از غیبتی طولانی، به آمادگی لازم برای همراهی استقلال دست یافته و به گفته استقلالی ها می تواند از هفته آینده تیمش را همراه کند. استقلال در هفته های پیش رو تقابل های بسیار حساسی در پیش دارد و بازگشت دیاباته می تواند اتفاق بسیار خوبی برای فکری باشد. یکی از این تقابل ها، دیدار روز 29 دی ماه مقابل تراکتور است. این تقابل یادآور خاطراتی شیرین برای استقلالی ها و شیخ است:

 

خروج از زیر سایه تیام

استقلال لیگ هجدهم را در حالی به پایان رساند که آمار گلزنی فوق العاده مامه تیام، کام هوادارانش را شیرین کرده بود. آنها به شدت در پی حفظ تیام بودند اما این اتفاق رخ نداد تا یک خلا بزرگ در ترکیب استقلالِ لیگ نوزدهم به وجود بیاید. بعد از بررسی های فراوان، استقلال شیخ دیاباته را به عنوان جانشین تیام به خدمت گرفت. تیام به حدی خوب بود که جانشین او کاری بسیار دشوار داشته باشد و فشار زیادی را روی خود احساس کند. شیخ کاملا این فشار را در استقلال احساس کرد اما به موقع از آن خارج شد.

او در سومین حضور خود در ترکیب اصلی استقلال، چالشی دشوار در پیش داشت؛ این چالش یک قمار بزرگ بود که سر باختش می توانست مسیر شیخ را به بیراهه ببرد و سر بردش او را تا عرش بالا ببرد. هت تریک برای استقلال در حضور هفتاد هزار هوادار تراکتوری در ورزشگاه یادگار امام و رقم زدن برد چهار بر دویی که اولین پیروزی آبی ها مقابل تراکتور در تبریز بعد از حدود 8 سال بود، دیاباته را یک شبه به جایگاهی رساند که فصل گذشته تیام با گلزنی هایش به آن تکیه زده بود. درخشش شیخ دیاباته در این بازی به حدی چشمگیر بود که مامه تیام هم با یک استوری اینستاگرامی به او تبریک گفت.

 

 

یک، دو، سه… 15

استقلال در تاریخ دهم آبان ماه سال 98 و در چارچوب هفته نهم لیگ برتر میهمان تراکتوری بود که با دنیزلی شروع خوبی در لیگ نوزدهم داشت. دریافت گل اول در اوایل نیمه اول کار را برای استقلال سخت کرد اما شب، شبِ شیخ بود و شادی آبی ها؛ در دقیقه 40 بازی، دیاباته در محوطه جریمه قائدی را صاحب توپ کرد که او نیز با یک روپایی و پاس چیپ بغل پا از بین دو مدافع تراکتور توپ را مجددا به دیاباته رساند تا او با شوت روی پای تماشایی گل تساوی استقلال را بزند؛ این گونه بود که شیخ اولین گل خود را برای استقلال به ثمر رساند. در ادامه کار و در دقیقه 65 بازی، ضربه آزادی که در سمت راست زمین با خطای اکبر ایمانی روی وریا غفوری به سود استقلال اعلام شده بود را میلیچ سانتر کرد که توپ بعد از برخورد به مدافع تراکتور به فرشید اسماعیلی رسید که شوت او و در ادامه ضربه علی کریمی را رشید مظاهری به خوبی برگشت داد، اما در ریباند دیاباته دروازه تراکتور را باز کرد تا استقلال از تراکتور پیش بیافتد، یک گل اما حاشیه امنیت کافی در چنین دیدار نبود؛ مهاجم مالیایی استقلال برای این کار هم برنامه داشت؛  پاس در عمق زیبای علی کریمی از میانه زمین را رضا اسدی نتوانست با تکل بلند دفع کند تا توپ به شیخ دیاباته برسد و او با عبور از مظاهری گل سوم آبی‌ها را در دقیقه 69 زده و هت‌تریک کند.

 

 

گل سوم شیخ استقلال را در مسیر یک برد بزرگ قرار دارد؛ بردی که آبی ها را به چهار امتیازی صدر می رساند و بعد از هشت سال آنها را با سه امتیاز سوار هواپیمای تبریز-تهران می کرد. در نهایت استقلال این دیدار را چهار بر دو برد و همه ان اتفاقات خوب برایش رخ داد تا دیاباته به محبوب دل هواداران تبدیل شود. شیخ آبی ها بعد از این دیدار در یک مسیر موفق قرار گرفت و موفق شد در پایان فصل با 15 گل عنوان آقای گلی لیگ نوزدهم را مال خود کند.

 

 

استقلال با شیخ در تبریز

با توجه به شرایط موجود استقلال مشکلی بابت حضور شیخ دیاباته در بازی روز بیست و نهم دی ماه مقابل استقلال در تبریز نخواهد داشت. بازگشت به تبریز بعد از یک سال و در شرایطی مشابه می تواند یک بار دیگر فتیله درخشش شیخ را روشن کرده و استقلال را مثل فصل قبل صاحب یک مهاجم خطرناک کند. پیش از بازی با تراکتور در تبریز، استقلال دو دیدار دیگر هم خواهد داشت اما بی شک بازی با تراکتور در تبریز به حدی خاطرات خوش برای شیخ و آبی ها دارد که بتوان از همین حالا شماره معکوس را برای تکرار آن بعد از یک سال شروع کرد. دیاباته که در آن دیدار و در مصاف با مظاهری سه گل به ثمر رساند و با به ثبت رساندن اولین هت تریکش در فوتبال ایران، تراکتور و مظاهری را مغلوب خود کرد چند روز پیش خاطرات آن شب را با مظاهری که اینک هم تیمی اش شده تکرار کرد تا نشان دهد این شب را هیچ گاه فراموش نمی کند. این دو بازیکن آبی‌ها به شوخی و خنده با یکدیگر پرداختند و دیاباته نیز حرکات بعد از گلش را به صورت صحیح به مظاهری آموزش داد تا دو تایی برای این تقابل حساس خود را آماده کنند. 

 

تکرار چنین اتفاقی می تواند استقلال را در شرایطی که رقابتی تنگاتنگ با مدعیان در بالای جدول دارد، در موقعیت بهتر و قدرتمندتری قرار دهد. استقلال تا کنون در 8 بازی 9 گل به ثمر رسانده و چهارمین خط حمله لیگ از این حیث است. بازگشت شیخ و تکرار روزهای خوب او در کنار قائدی می تواند یک بار دیگر زوج رویایی خط حمله آبی ها را به وجود آورده و استقلال را در خط حمله به تیمی مخوف تبدیل کند.