به گزارش ورزش سه؛ یکی از بیادماندنی ترین اتفاقات ششمین دوره لیگ برتر حضور همزمان علی دایی به عنوان بازیکن و مربی در تیم سایپا بود. علی دایی که همواره در طول دوران بازی خود نشان داده بود که تشنه حضور در میدان و کسب موفقیت است، در لیگ ششم زمانی که سرمربیگری سایپا را به عنوان بازیکن-مربی بر عهده گرفت، ضمن هدایت نارنجی پوشان از بازی کردن هم غافل نبود و اتفاقا بازی های خوبی هم برای تیمش در آن فصل انجام داد و گل های حساسی به ثمر رساند. در فصل جاری این اتفاق برای مسعود شجاعی در تراکتور رخ داده و کاپیتان سال های متوالی تیم ملی در دهه نود، در سومین سال حضور خود در تراکتور، به عنوان بازیکن-مربی در حال پشت سر گذاشتن دوره ای بسیار حساس در فوتبال خود است.

 

فصلی که مسعود رفت و دایی آمد

مسعود شجاعی که محصول تیم های پایه سایپاست و بعد از یک فصل حضور در بزرگسالان صنعت نفت، به مدت سه سال در بزرگسالان سایپا توپ زد و از این تیم خود را به فوتبال ایران شناسانده و راه به تیم ملی یافت بعد از انجام 60 بازی برای نارنجی پوشان به عنوان لژیونر راهی اروپا شد. او روز بیستم فروردین ماه سال ۱۳۸۵ آخرین بازی خود در لیگ برتر را با پیراهن سایپا مقابل راه آهن انجام داد. دیداری که شجاعی 74 دقیقه برای سایپا به میدان رفت و در پایان با حساب ۱-۰ به سود راه آهن خاتمه یافت. بعد از آن و به دنبال درخشش مسعود در جام جهانی 2006، او به مدت 12 سال در خارج از ایران توپ زد و در بازگشت دوباره به ایران، پیراهن تراکتور را به تن کرد.

درست یک سال بعد از جدایی مسعود شجاعی از سایپا، اتفاقاتی رخ داد که از آن می توانیم به عنوان نقطه عطفی در تاریخ باشگاه سایپا یاد کنیم. اتفاقاتی که به ثبت تنها قهرمانی سایپا در تاریخ لیگ برتر انجامید آن هم به گونه ای بسیار دراماتیک! ورنر لورانت مربی آلمانی سایپا در ابتدای لیگ ششم و در حالی که این تیم از 5 مسابقه صاحب 3 پیروزی و دو تساوی شده بود، این تیم را ترک کرد تا در ادامه علی دایی در کسوت مربی-بازیکن در سایپا وارد اولین چالش دوران مربیگری خود شود.

 

 

 

 

به یاد گرم کردن های یواشکی!

هواداران فوتبال قطعا لحظات مربوط به بازی حساس استقلال و سایپا در هفته ماقبل پایانی لیگ برتر ششم را فراموش نکرده اند. در برهه ای حساس از لیگ که استقلالِ مرفاوی و سایپای دایی برای قهرمانی می جنگیدند، دو تیم در حالی به مصاف هم رفتند که استقلال صدرنشین بود و اگر بازی را نمی‌باخت در هفته‌ پایانی سرنوشت قهرمانی دست خودش بود. استقلال که با پیروزی یک بر صفر راهی رختکن شده بود برای رسیدن با هدف ایده آلش تنها یک نیمه فاصله داشت. اما داستان نیمه دوم برای آبی ها تلخ بود؛ محسن خلیلی در دقیقه 74 بازی را به تساوی کشاند؛ در همان دقایق بود که عادل فردوسی پور که گزارش بازی را بر عهده داشت و مثل همیشه حواسش به اطراف زمین هم بود، پی به گرم کردن یواشکی علی دایی برده و حضور بازیکن-مربی سایپا در زمین را پیش بینی کرد؛ به دنبال حضور دایی در میدان، سایپا گل دوم را هم به ثمر رساند و برنده بازی بزرگ هفته شد. این تیم هفته بعد هم با نتیجه دو بر یک مس کرمان را شکست داد تا به مقام قهرمانی لیگ برتر دست پیدا کند. علی دایی که یکی از دو گل تیمش را در آن دیدار به ثمر رسانده بود در اولین تجربه سرمربیگری خود به اولین قهرمانی لیگ برتر را برای خود و سایپا به ارمغان آورد تا واژه مربی-بازیکن را در فوتبال ایران دوباره زنده کرده و به رسمیت برساند.

 

 

 

 

و اینک مسعود در نقش شهریار

مسعود شجاعی که در عرصه ملی سابقه بسیار درخشانی دارد، با حضور در سه جام جهانی و چهار جام ملت های آسیا به مانند علی دایی که کلکسیونی از رکوردها را در تیم ملی به خود اختصاص داده، چهره ای فرامونش نشدنی برای هواداران فوتبال ایران محسوب می شود. همان گونه که زمان حضور علی دایی در سایپا، مسعود شجاعی در فوتبال ایران حضور نداشت و لژیونر شده بود، در این مقطع که شاهد حضور مسعود شجاعی به عنوان مربی-بازیکن در تراکتور هستیم، علی دایی مدت زیادی است که از عرصه فوتبال دوری گزیده و فعالیتی به عنوان مربی ندارد.

مسعود شجاعی پای در مسیری گذاشته که یک دهه پیش علی دایی آن را تجربه کرده بود؛ در حالی که دایی بعد از هفته پنجم لیگ ششم از بازیکن به مربی-بازیکن سایپا تبدیل شده بود، شجاعی نیز دقیقا بعد از هفته پنجم، از بازیکن به بازیکن-مربی تراکتور تبدیل شد. دایی برای موفقیت در سایپا و رساندن این تیم به مقام قهرمانی کار دشوار و رقیبان سرسختی داشت و در نهایت نیز در نبردی شانه به شانه با استقلال، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. مسعود شجاعی نیز برای رساندن تراکتور به هدف بزرگی که سالهاست هوادارانش در پی رسیدن به آن هستند، رقبای بسیار قدری پیش روی خود دارد اما تاثیر مثبت روانی که حضور او در فضای تیم به وجود آورده، به مانند تاثیر مثبت حضور دایی در سایپا، می تواند تراکتوری ها را امیدوار به انجام این مهم کند.

 

 

 

 

آیا مسعود هم سرانجام یواشکی گرم خواهد کرد؟

تفاوت اصلی میان شرایط فعلی شجاعی با دایی در این است که او در طول هفته هایی که مسئولیت جدیدش را بر عهده گرفته، تمایلی نسبت به بازی کردن از خود نشان نداده و ترجیح داده که از کنار زمین به هدایت بازیکنان تراکتور بپردازد. همین موضوع نیز باعث شده تا شایعاتی مبنی بر خداحافظی او از دنیای بازی به گوش برسد. در حالی که علی دایی در آن مقطع به یادماندنی، علی رغم مسئولیت سنگینی که بر عهده داشت، عطش بازی کردن را همچنان در وجود خود حفظ کرده و در حساس ترین لحظات، به خود میدان داده و به عنوان تعویض طلایی وارد زمین می شد! البته این روزها فعلا خبری از عادل فردوسی پور دوست داشتنی هم نیست که با تیزبینی هایش پی به اتفاقات کنار زمین برده و خبر از حضور مربی-بازیکنان در میدان بدهد!

در کنار عنوان مسعود شجاعی همچنان واژه “موقت” دیده می شود. به گفته مالک باشگاه تراکتور، این باشگاه مشکلی از بابت دائمی کردن سرمربیگری شجاعی ندارد و دلیل ادامه همکاری به این صورت، مخالف خود مسعود شجاعی است. شاید تا زمانی که تکلیف این واژه مشخص نشده باید منتظر بمانیم چرا که در آن صورت بی شک کاپیتان مسعود راحت تر می تواند تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند هر چند که وسوسه حضور در میدان، جذابیتی است که هیچ بازیکنی به راحتی نمی تواند قید آن را بزند. تا این لحظه اما شجاعی مقابل این وسوسه مقاومت کرده و از حضور در میدان بعد از قبول هدایت تراکتور، خودداری کرده است. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که تا این لحظه شاید نیازی که باید برای حضور در میدان برای شجاعی به وجود بیاید، نیامده و احتمالا در یک دیدار حساس در حد بازی سایپا-استقلال که بر سر تعیین قهرمان لیگ برتر بود، شاهد حضور بازیکن-مربی تراکتوری ها در میدان باشیم. 

 

سعید عبدی