به گزارش “ورزش سه”، صفی الله فغانپور مسئول کمیته حقوقی فدراسیون در توضیح تصمیم شستا برای مزایده ساختمان فدراسیون  می گوید که در این مجموعه پول زیادی وجود ندارد: فدراسیون فوتبال هم در شرایط فعلی دارای مشکلات مالی است. به همین دلیل رئیس فدراسیون وقت به دنبال قرض گرفتن دو میلیون یورو برای پرداخت مطالبات ویلموتس افتاد و حالا  نهادی که آن را به فدراسیون قرض داده آن مبلغ را با یوروی نرخ روز می‌خواهد.

مهدی تاج رئیس فدراسیون وقت فوتبال در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود مبلغ را خود شرکت شستا را پرداخت نکرد و آنها اعلام کردند باید فدراسیون نامه‌ای را به  ستاد بحران و ستاد تحریم ارسال کند تا این مبلغ پرداخت شود که ستاد متشکل از 9 وزیر کابینه دولت است.تاج در آن مصاحبه با نشان دادن برگه ای گفت در این نامه آمده است: بر اساس مصوبه ستاد تحریم پرداخت دستمزد سرمربی تیم ملی فوتبال از محل منابع شرکتهای زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی مصوب شد.

حالا و بیش از یک سال که از زمان پرداخت طلب گذشته است و شرکت شستا خواهان دریافت پول است. حسن محمدی مدیر روابط عمومی شستا می‌گوید:  این مبلغ به عنوان قرض پرداخت شد و از حساب ارزی فدراسیون فوتبال که نزد بانک ملی بود به تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ یک فقره چک دریافت شد. این مصوبه یک سال اعتبار دارد و چون پاییز ۹۸ تصویب شد، به نوعی در پاییز ۹۹ می شد آن را برداشت کرد. ولی این مبلغ تاکنون پرداخت نشده و مستنداتی که به دادگاه ارائه داده ایم، که در نهایت دادگاه و مراجع قضایی حکم به نفع ما صادر کرده‌اند.

چالب اینکه فغانپور در پاسخ به این سوال که معادل ریالی بدهی به شستا چه قیمتی است، گفت: 9 میلیارد دیگر باقی مانده است. روزی که از انها پول گرفتیم حساب و کتاب کردیم 16 میلیارد که داده ایم و 9 میلیارد دیگر باقی مانده است. ما در زمانی که پول از آنها گرفتیم با همان نرخ یورو حساب و کتاب کردیم ولی آنها یوروی الان را می‌خواهند.(که البته طبیعی هم هست).

 

 

 

 

اما محمدی مدیر روابط عمومی شستا می گوید در چند مرحله مبلغی به صورت ریالی به حساب شستا پرداخت شده است ولی چون این مبلغ را به صورت یورو به فدراسیون قرض داده اند، پس طبیعتا باید مبلغ پرداخت شده را به صورت یورو پس بگیرند که می تواند به قیمت روز یورو نیز محاسبه شود و طبیعتا این 16 میلیارد نیز در مقاطع زمانی که پرداخت شده، به قیمت یورویی روز پرداخت محاسبه شده و از این میزان طلب کم می شود.

در عین حال  محمد شریعتمداری وزیر کار و رفاه اجتماعی در گفتگویی درخصوص مشکل پیش آمده گفت: با مذاکراتی که با سلطانی فر وزیر ورزش دادیم وعده داده اند که فدراسیون فوتبال به طور قطعی تا پایان سال باقی بدهی خود به شستا را پرداخت می کند.

در حال حاضر ساختمان فدراسیون فوتبال که ارزش آن 68 میلیارد و 500 میلیون تومان است، با حکم دادگاه به مزایده برای فروش گذاشته شده اما با ورود وزارت ورزش بعید است که این ساختمان چکش بخورد که اگر این اتفاق بیفتد در تاریخ ورزش ایران بی سابقه خواهد بود.سئوال اینجاست که آیا خود وزارت ورزش هم توانایی پرداخت این عدد که با کسر پرداختی فدراسیون اقلا به 50 میلیارد تومان می‌رسد را دارد؟

 

 

 

موضوع اینجاست که شستا وارد بورس شده و پیگیری منافع سهام‌داران هم جزو اولویت‌های اقدامات مدیریت قرار دارد و این توبمیری از جنس قبلی‌ها نیست. در این راستا گفته شده حتی ساختمان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هم که از سوی فدراسیون در دوره مجمد دادگان به این دو اهدا شده در خطر بازپس گیری و حراج است!

در ذهن داشته باشید که این مبلغ تنها برای قسط اول دستمزد ویلموتس پرداخت شده و او به دنبال وصول حداقل 6 میلیون یوروی دیگر است.