به گزارش “ورزش سه”، امسال کنفدراسیون فوتبال آسی نیز روال نشریه فرانس فوتبال را در پیش گرفته و به علت شیوع ویروس کرونا و روند مختل برگزاری مسابقات فوتبال در سراسر جهان، از برگزاری مراسم انتخاب بهترین های سال خودداری کرد. اما سایت فاکس اسپورت روندی متفاوت داشته و با نظرسنجی از بین خبرنگاران و کارشاسان فوتبال 30 بازیکن برتر قاره کهن را انتخاب کرد.

 

البته در این نظرسنجی تمام بازیکنان آسیایی در دنیا و غیرآسیایی شاغل در این قاره صورت نامزد حضور در این رده بندی بوده اند و به همین دلیل شاهد حضور بازیکنانی که در لیگ قهرمانان آسیا درخشیدند نیز در این رتبه بندی هستیم.

 

 

بر طبق انتظار سون هیونگ مین، ستاره کره ای و گلزن تاتنهام که اخیرا به رکورد 100 گل با لباس این تیم نیز دست یافته با اختلاف و 286 رای عنوان بهترین بازیکن قاره آسیا را از آن خود کرد. اما سردار آزمون، گلزن ایرانی زنیت در رتبه دوم این نطرسنجی قرار گرفته و 89 رای را به خود اختصاص داد.

 

 

جونیور نگرائو، مهاجم برزیلی اولسن که نقش مهمی در قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان آسیا ایفا کرد در رتبه سوم قرار گرفت و آندرس اینیستا، ستاره باتجربه ویسل کوبه جایگاه چهارم را به خود اختصاص داد. یون بیت گارام، از دیگر بازیکنان موثر در قهرمانی اولیان در آسیا نیز در رتبه پنجم این نظرسنجی قرارگرفت.

 

اما مهدی طارمی، ستاره ایرانی پورتو که در ماه های اخیر عملکرد درخشانی در ترکیب این تیم داشته نیز با 24 رای در رتبه نهم قرار گرفت. مهدی طارمی اخیرا بیشتر در ترکیب ثابت پورتو قرار گرفته و با تکیه بر تخصص خود یعنی گرفتن پنالتی به شهرت بیشتری در فوتبال پرتغال دست یافته است.

 

 

در ادامه شاهد حضور حسین کنعانی زادگان، مدافع جنگنده و ایرانی پرسپولیس در رتبه 21 هستیم. کنعانی در قلب خط دفاعی قرمزپوشان در لیگ قهرمانان عملکرد درخشانی ارائه داده و یکی از ارکان مهم صعود این تیم به فینال لیگ قهرمانان آسیا لقب گرفت.

 

شجاع خلیل زاده، دیگر مدافع پرسپولیس در طول فصل که البته در حال حاضر لباس الریان را بر تن می کند نیز رتبه 25 را با 3 رای به خود اختصاص داده است. البته علیرضا بیرانوند، دروازه بان ایرانی تیم آنتورپ بلژیک نیز همین 3 رای را آورده و در رتبه 26 این نظرسنجی قرار گرفته است.

 

 

حدود 16 سال قبل علی کریمی آخرین بازیکن ایرانی بود که عنوان مرد سال آسیا را از آن خود کرد و از آن به بعد کسی موفق به کسب این عنوان از سوی ای اف سی نشده است. امسال امیدوار بودیم یک بازیکن ایرانی برنده این نطرسنجی که البته از سوی فاکس اسپورت برگزار شده باشد، اما در نهایت یون هیونگ مین رتبه نخست را به خود اختصاص داد.