به گزارش “ورزش سه”، به نقل از دیدارنیوز، ورزشگاهی که وقتی تمام هواداران پرشور آن دور هم جمع شوند و سرود رسمی باشگاه را بخوانند، مو به تن هرکسی سیخ می‌شود.باشگاه‌های بزرگ فوتبال جهان عموما یک ترانه یا زمزمه خاص دارند که قبل از بازی یا پس از پیروزی آن را با شور و هیجان خاصی برای تیم خود می‌خوانند، تا انگیزه برد و درخشش را برای بازیکنان تیم و خودشان بیشتر کنند.

لیورپول هم یکی از همین تیم‌هاست. کدام هوادار تیم لیورپول است که شعر زیبا و حماسی «هرگز تنها قدم نخواهی زد» را از بر نباشد، نداند یا نخوانده باشد؟ خبر تلخ برای این هواداران اینکه جِری مارسدن خواننده این شعر، امروز در سن ۷۸ سالگی درگذشت. با هم نگاهی به تاریخچه این ترانه می‌اندازیم.

 

چه کسی متن شعر را نوشت؟
تو هرگز تنها قدم نخواهی زد (You’ll Never Walk Alone) توسط اسکار هامرستین سروده شد و سپس توسط ریچارد راجرز برای تئاتر موزیکال چرخ فلک ساخته شد که نخستین بار در سال ۱۹۴۵ در آمریکا انتشار یافت. بعد‌ها این شعر در قالب نسخه‌ها و اجراهای دیگری که شاخص‌ترین آن توسط جری مارسدن و گروه پیس‌میکرز در سال ۱۹۶۳ منتشر شد. گری و پیس‌میکرز در سال ۱۹۵۹ شکل گرفتند. نسخه اجرا شده آهنگ «تو هرگز تنها قدم نخواهی زد» چهار هفته متوالی پس از انتشار در رتبه ۱ کشور انگلستان قرار گرفت.

 

گری؛ تو هرگز تنها قدم نخواهی زد

 

لیورپول چه زمانی آن را قبول کرد؟
وقتی این آهنگ منتشر شد در همان زمان، باشگاه لیورپول این آهنگ را پذیرفت. در روایت‌ها آمده است که جِری مارسدن، قبل از شروع پیش فصل، یک نسخه از این آهنگ را به بیل شنکلی مدیر باشگاه و اسطوره قرمز‌ها ارائه داد. تامی اسمیت بازیکن آن دوره لیورپول می‌گوید وقتی شنکلی این آهنگ را شنید خوف کرد.

بیل شنکلی در سال ۱۹۶۵ در هنگام حضور در رادیو بی بی سی، پیش از حضور در فینال جام حذفی انگلستان، این شعر را به عنوان ترانه رسمی باشگاه معرفی می‌کند. در ادامه، این شعر توسط هواداران پرشور قرمز‌ها همسرایی و این هم‌خوانی به یک پدیده تبدیل شد، به طوری که پینک فلوید که از آن به عنوان گروه راک پیشرو نامیده می‌شود نمونه‌ای از اجرای این آهنگ در ورزشگاه آنفیلد را در آلبوم Meddle در سال ۱۹۷۱ گنجاند.

 

 

گری؛ تو هرگز تنها قدم نخواهی زد

 

چرا این شعر قابل توجه است؟
این آهنگ بعد از فاجعه هیلزبورو در سال ۱۹۸۹ که در آن، ۹۶ هوادار لیورپول جان خود را از دست دادند معنا و مفهوم دیگری پیدا کرد.  پزشکی قانونی در آن دوران اعلام کرد که مرگ این افراد تصادفی بوده اما پیگیری خانواده‌ها باعث شد پس از 25 سال این حکم تغییر کند. در طول این سال‌ها، متن شعر «تو هرگز تنها قدم نخواهی زد» برجسته‌تر شد. امروز، این شعر بالای گذرگاه بیل شنکلی و در نرده‌ای  آن دیده می‌شود که البته این ایده در سال ۱۹۸۲ اجرا و متن You’ll never Walk Alone  بر روی سر در ورزشگاه نصب شد.

متن شعر آن چیست؟

شعر به زبان انگلیسی:

When you walk through a storm, hold your head up high
And don’t be afraid of the dark
At the end of the storm, there’s a golden sky
And the sweet, silver song of a lark
Walk on through the wind
Walk on through the rain
Though your dreams be tossed and blown
Walk on, walk on
With hope in your heart
And you’ll never walk alone
You’ll never walk alone
Walk on, walk on
With hope in your heart
And you’ll never walk alone

معنی شعر به زبان فارسی:

زمانی که از طوفان گذر می‌کنی
سرت را بالا بگیر
و از سیاهی نترس
در پایان این طوفان
آسمانی طلایی است و
چکاوکی به زیبایی می‌خواند
در باد به راهت ادامه بده
زیر باران به راهت ادامه بده
اگر خسته شدی و رویاهایت در آستانه نابودی قرار گرفت
ادامه بده، ادامه بده
با امیدی در قلبت
و تو هیچگاه تنها قدم نخواهی زد
تو هیچگاه قدم نخواهی زد
ادامه بده، ادامه بده
با امیدی در قلبت
و تو هیچگاه تنها قدم نخواهی زد
تو هیچگاه قدم نخواهی زد

 

گری؛ تو هرگز تنها قدم نخواهی زد