کد خبر: 1728224/41

زمان: 13:31  
1399/10/09

بازدید: 8,018

چیزی از مربیان جدید ندیده‌ام؛

مجتبی جباری می گوید ورود مربیان جوان به عرصه مربیگری بدون برنامه بوده و ویژگی خاصی در تازه واردها و روش بازی آنها ندیده است.

به گزارش “ورزش سه”، مجتبی جباری از آن دست چهره های فوتبال ایران است که در حال پشت سر گذاشتن کلاس های مربیگری است و نمی خواهد ورودی ناگهانی به مربیگری داشته باشد. او اخیرا در کلاس هایی که زیر نظر جلال چراغپور برگزار شده، متولی بوده و در مصاحبه ای که با ایران ورزشی داشته، ابتدا در مورد تفاوت دوره های آموزشی ای که در حال برگزاری توسط او و چراغپور است، توضیح داده و می گوید:  این دومین دوره کلاس‌ها بود. ما در دوره قبل کلاس را با ۱۸ نفر برگزار کردیم که بازخورد مثبتی داشت اما در این دوره بنا به تشخیص، افراد را محدود‌تر کردیم. با توجه به اینکه خودم تجربه حضور در این کلاس‌ها را داشتم و مورد استقبال هم قرار گرفته بود و مطالب خوبی در این دوره آموزشی از سوی استاد چراغپور بیان می‌شود تصمیم گرفتیم دوباره این کلاس‌ها برگزار شود. خوشبختانه حس رضایتمندی از برگزاری این کلاس‌ها خیلی بالا است و نکاتی که گفته شد بسیار ضروری است. کسانی که در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند اگر مطالب را خوب فرا بگیرند می‌توانند در طراحی تمرین موفق باشند و خودشان تمرین طراحی کنند. این نکته‌ای است که شاید در دیگر کلاس‌ها به آن اشاره نشود.

 

جباری سپس در پاسخ به این سوال که چه زمانی می‌خواهد مربیگری را آغاز کند، اینطور واکنش نشان داد:  برای من زمان ورود خیلی مهم است. این موضوع را بارها گفته‌ام و روی آن تأکید دارم. مربیگری مسئولیت سبکی نیست. یک مربی در سرنوشت و آینده بازیکن، مربی و مدیران باشگاه تأثیرگذار است. در حال حاضر من در حال آماده شدن هستم. فکر می‌کنم زود است و از طرفی تجربه کاری دیگران را می‌بینم بیشتر احساس نیاز می‌کنم. باید دوباره تأکید کنم که نحوه ورود خیلی مهم است. بنابراین باید خوب یاد بگیرم تا بتوانم اوضاع را به خوبی مدیریت کنم. یک اشتباه آینده مربیگری‌ام را از بین می‌برد. اگر درست تصمیم نگیرم دیگر شانسی برای ادامه مربیگری ندارم. نگاه من به مربیگری با دیگران متفاوت است. من به یک زمان ایده‌آل فکر می‌کنم که بتوانم از پس کاری به این درجه از اهمیت برآیم. این خیلی مهم است که چه زمان ورود کنی که تداوم داشته باشد. قطعاً اگر زمان مناسب آن فرا برسد من هم تصمیم می‌گیرم ورود کنم اما الان زود است.

سوال بعدی از جباری در رابطه با لیگ بیستم و حضور مربیان جوان در این لیگ بود و او در واکنش به این سوال بیان کرد:  مربیگری یک شغل متفاوت است . تغییرات صرفاً میدان دادن به جوان‌تر‌ها نیست و نباید این تصویر غلط به وجود آید که چون سن یک مربی پایین است بنابراین می‌تواند تحولاتی ایجاد کند. البته حضور جوان‌های با دانش به فوتبال کمک می‌کند به شرط آنکه تعامل کند و حوصله مطالعه داشته باشد و بتواند مدل‌های جدید را وارد فوتبال کند. رفتار متفاوتی را در بین جوان‌های تازه‌وارد به عرصه مربیگری ندیدم، نه نوع گویش خاصی و نه از لحاظ فنی فوتبال متفاوتی که مبتنی بر ایده‌های نو باشد. البته این حرف من به این معنا نیست که با ورود مربیان جوان به فوتبال ایران مخالفم. هرگز اینطور نیست اما جوانی باید همراه با تغییر و تحول اساسی باشد. ورود بی‌موقع برخی جوان‌ها به دایره مربیگری در سطح اول فوتبال ایران باعث می‌شود خیلی‌ها شانس خود را برای مربیگری در آینده از دست بدهند. من فکر می‌کنم بعضی‌ها نه تنها کمکی به اعتماد‌سازی برای میدان دادن بیشتر به جوان‌ها نکردند بلکه به نسل مربیان جوان ما لطمه‌های بسیاری هم وارد کردند و نگاه‌ها را نسبت به نسل ما عوض کرده‌اند. این افراد در ورود خود به فوتبال عجله کرده‌اند و شاید هم انعطاف‌پذیر نبوده‌اند. به هر حال دوران بازی با دوران فوتبال متقاوت است و باید به آن توجه ویژه داشت چون ادامه این روند باعث زمین خوردن فوتبال ما می‌شود. البته من امیدوارم در آینده جوان هابتوانند منشأ تغییرات شوند. یکی از دلایلی که باعث شده من نشستن پای درس را جدی بگیرم همین موضوع است که می‌بینم جوان‌ها نتوانسته‌اند تغییری شگرف در فوتبال ما ایجاد کنند. من در این مقطع احساس کردم حضور در این کلاس‌ها به سودم خواهد بود. فوتبال ما نیاز به افرادی دارد که دانش فوق‌العاده‌ای داشته باشند تا سطح آن را بالا‌تر ببرند. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها خودشان را از آموختن بی‌نیاز می‌بینند در حالی که همه ما باید خودمان را موظف به یادگیری بیشتر بدانیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند خیلی در فوتبال می‌دانند و خیلی مهم هستند اما عملاً چیزی برای ارائه ندارند. آنها دارند اشتباه فکر می‌کنند نقشه راه را گم کرده‌اند.

 

جباری سپس در واکنش به سوالی در مورد حذف مربیان خارجی بیان کرد: حذف مربیان خارجی از فوتبال ایران پاک کردن صورت مسأله است. در فوتبال حرفه‌ای چنین تصمیم‌هایی هیچ معنا و مفهومی ندارد. فوتبال زیر نظر فیفا برگزار می‌شود و یک ورزش کاملاً آزاد است و ما هم باید خود را ملزم به اجرای قوانین فیفا بدانیم. فوتبال ساختار و نظام مستقل به خود را دارد و سیاست را نباید در آن دخالت داد. فوتبال ما نباید به خاطر برخی مدیران ناکارآمد مربیان خارجی‌اش را از دست می‌داد. کل فوتبال ایران را به خاطر اشتباه چند مدیر که فوت و فن قرارداد بستن با مربی خارجی را بلند نبودند زیر سؤال برده‌اند. فوتبال در همه جای دنیا براساس تعامل بنا شده است. مگر می‌شود در فوتبال را بست و گفت مربی و بازیکن خارجی ممنوع؟! این تصمیم باعث شد تا فوتبال ما از جایگاه حرفه‌ای خود به آماتور تنزل پیدا کند. عجیب است که مدیران در مقابل این تصمیم سکوت کردند و اجازه دادند قانون منع به کار گیری مربیان خارجی اجرا شود. سکوت در مقابل این تصمیم عدم توانایی مدیران را نشان می‌دهد. من این تصمیم‌ها را غیرفوتبالی و خارج از دایره حرفه‌ای فوتبال می‌دانم.

او سپس در واکنش به این سوال که پیشنهادی از باشگاه استقلال برای حضور در کادر فنی دریافت کرده، اضافه کرد: خیر پیشنهادی نبوده است.

او در پایان از پاسخ به سوالی در مورد شرایط فنی استقلال اجتناب کرد و گفت:  به دلایلی ترجیح می‌دهم فعلاً درباره وضعیت فنی استقلال صحبتی نکنم.