گاها پیش آمده است با دوربین و یا تلفن همراهتان عکسی گرفته اید و بنظر دلنشین نیامده است. شما با کمک گرفتن از تعدادی فیلتر میتوانید بر زیبایی عکستان بی افزایید. این فیلترها در نرم افزارهای گوناگون قابل دسترس هستند اما مهم ترین و راحت ترین نرم افزار در استفاده لایت روم است. اگر به دنبال یادگیری کار با لایت روم هستید و همچنین اگر به دنبال آموزش لایت روم به زبان فارسی و حرفه ای هستید آموزش اینجا کلیک کنید.

در راستای آموزش لایت روم در سایت adobepress  اشاره شده است که شما می توانید از ویژگی Image Merge برای ایجاد پانوراماهای DNG از پرونده های خام و همچنین خام استفاده کنید. پرونده های بدست آمده یک DNG کامل 16 بیتی هستند. مشابه DNR های HDR ، اینها DNG مجهز به Demos هستند که به عنوان داده های RGB خطی خام ذخیره می شوند (شکل 4.37 را ببینید). اگرچه تصاویر تا حدی پردازش شده اند ، شما همچنان می توانید ویرایش های توسعه ماژول را پیاده سازی کرده و با دسترسی به نسخه های بعدی آن را به روز کنید.

یکی از مواردی که در آموزش لایت روم با روند کار معمولی فتوشاپ فتوشاپ متوجه آن شدم این است که چگونه پردازش فوتومرغ اغلب منجر به کاهش مقادیر روشنایی می شود. می توانید نقاط نهایی برجسته را در مرحله قبل از فوتومرگ با دقت تعریف کنید ، فقط آنها را در م cutلفه فوتومرژ تولید شده برش دهید. بنابراین ، توانایی حفظ داده های خام هنگام استفاده از ویژگی ترکیب تصویر در Lightroom به شما امکان می دهد کاملاً از این مشکل جلوگیری کنید ، کنترل کاملی روی سایه ها داشته باشید و از برش های ناخواسته جلوگیری کنید. از آنجا که شما توانایی استفاده از ادغام تصویر برای ایجاد HDR DNG را دارید ، می توانید پانوراماهای متشکل از پرونده های HDR DNG را نیز ایجاد کنید. با این حال ، اگر این روش را در پیش بگیرید ، اندازه پرونده می تواند واقعاً عظیم باشد و انجام تمام پردازش ها ممکن است زمان زیادی طول بکشد. برای ترازبندی مطلوب ، بهتر است ابتدا ادغام تصویر HDR را انجام دهید و سپس از ترکیب تصویر پانوراما استفاده کنید.

برای آموزش لایت روم و ایجاد یک تصویر پانورامای ترکیبی تصویر استاندارد ، ابتدا باید یک سری عکس را انتخاب کنید که وقتی روی هم قرار بگیرند ، یک نمای پانوراما ایجاد می کنند. هنگام فیلمبرداری از چنین سکانسی ، به همپوشانی مناسب بین هر ضبط کمک می کند. در صورت عکسبرداری با لنز واید باید حداقل 25٪ همپوشانی داشته باشید یا بیشتر. هنگامی که از آن عکس می گیرید ، دوربین روی سه پایه سوار می شود ، به شما کمک می کند. علاوه بر این ، از یک سر سه پایه مخصوص استفاده کنید که به شما امکان می دهد نقطه گره لنز را با محور چرخش هماهنگ کنید. اما در عکاسی دستی نیز می توانید نتایج خوبی بگیرید. در حالت ایده آل ، تنظیم نوردهی باید سازگار باشد ، اما حتی اگر تصاویر با درجات مختلف نوردهی گرفته شوند ، روند ادغام تصویر حتی می تواند آنها را تا حدی خارج کند. اعوجاج لنز ، ویاگرا و انحراف رنگی قبل از دوختن روی تصاویر پشت صحنه اعمال می شود تا چنین تنظیماتی در تصاویر اصلی در نمای پانورامای حاصل کپی نشود. شامل تعمیرات محلی ، تنظیم قائم و برش نیست. با این حال ، تنظیمات دیگری مانند صفحه اصلی و صفحه منحنی تن و تنظیمات رنگ نیز در آن گنجانده شده است. در مورد صفحه تعمیرات لنز ، فقط تنظیمات برخورد کپی می شوند. مانند قبل ، برای باز کردن ادغام تصویر در حالت “بدون سر” ، هنگام انتخاب از طریق منو ، کلید Shift را نگه دارید. در این حالت ، لایت روم بدون نمایش یک کادر گفتگو ، تصاویر را به صورت خودکار پردازش می کند. در غیر این صورت ، جعبه محاوره ای نمایش داده شده در مرحله 2 را مشاهده خواهید کرد ، جایی که گزینه کنترل تنظیمات را دارید.

گزینه های فرافکنی پانوراما
برای آموزش لایت روم و گزینه های طرح ریزی در کادر محاوره ای Image Merge – Panorama در دسترس هستند (شکل 4.38 را ببینید). در بیشتر موارد ، گزینه اتوماتیک بهترین نتیجه را به شما می دهد ، اما نه همیشه ، بنابراین خوب است که از سایر گزینه هایی که می توانید انتخاب کنید و به عنوان گزینه های جایگزین استفاده کنید ، آگاه باشید. حالت پرسپکتیو می تواند هنگام پردازش تصاویر گرفته شده با استفاده از یک لنز زاویه باز با زاویه باز یا بزرگتر ، نتایج خوبی به دست آورد. با گرفتن لنزهای وسیع تر ، می تواند نتایج ظاهری مخدوش داشته باشد. موقعیت استوانه ای مطابقت تصاویر با محور افقی را تضمین می کند. این حالت به ویژه در هنگام ادغام عکسهایی که یک منظره بسیار گسترده ایجاد می کنند مناسب است. این اطمینان می دهد که خط افق تا آنجا که ممکن است مستقیم باقی بماند. موقعیت کروی تصاویر را به صورت افقی و همچنین عمودی می چرخاند. این حالت هنگام تنظیم توالی های پیچیده پانوراما سازگارتر است. به عنوان مثال ، هنگام عکسبرداری از یک توالی تصویر متشکل از دو یا چند خط (مانند مثال زیر) ، حالت طرح ریزی کروی ممکن است نتایج بهتری نسبت به روش استوانه ای ایجاد کند.